Monthly Archives: February 2013

Youth with disabilities and sport in post-conflict zones

There is a steadily growing body of work regarding the significance of non-disabled sport within society and the potential impacts it can have, particularly in terms of developing ‘better’ citizens in terms of health, behaviour and productivity (cf. Coalter, 2007). There is also a growing body of work regarding the use of sport for the non-disabled in conflict zones as a means of development and brokering peace. However, there appears to be little work which addresses these issues with regard to the use of sport for the disabled and the role it might play both in the re-integration into society of people with disabilities nor the impact it can have upon changing perceptions of people with disabilities within the wider community and thus aiding the re-integration process. There appears to be some attempts to use sports for the rehabilitation of youth with disabilities in places such as Sierra Leone through amputee football, but what is lacking is a comprehensive understanding of the potential of sport in responding to the challenges faced by youth with physical disabilities.

One of the main impacts of armed conflicts is that there is a high level of disabilities caused by small arms and light weapons (SALW), including anti-personnel landmines.  Youth, both as civilians and combatants, appear to be one of the most affected groups with this problem, and it is often the case that there are no adequate socio-economic services and opportunities in post-conflict environments to help deal with the many issues raised by these conflict-induced disabilities. However, research relating to the impact of conflict induced disability, particularly with regard to children, is scarce, although this may be partly due to the difficulties of carrying out research in the often challenging situation of a post-conflict society.

However, it is equally important not to overlook the issues for those who received their disabilities as a result of accidents or birth defects otherwise there would be a  risk of marginalising further an already marginalised group. People, and particularly children, with disabilities do not have equal opportunities and equal access regarding most parts of life. Handicap International claim this lack of access includes basic services (especially education and health), because of physical inaccessibility to the buildings, lack of information in adapted formats (e.g. Braille) and discriminatory behaviour within society. In addition, people with disabilities tend to suffer disproportionately during and after conflict situations. They are often the most exposed to protection risks, including physical and sexual violence, exploitation, harassment and discrimination (Reilly, 2010). This is particularly true for females. Research by the United Nations indicates that violence against children with disabilities occurs at annual rates at least 1.7 times greater than for their non-disabled peers. Finally, they also lack options for making a living and, therefore, the opportunity to transcend out of poverty, which often means they either remain as a burden on their families or are forced to beg to make a living.

Disability and poverty are also closely linked with insecure living conditions, lack of access to basic services, malnutrition and other dimensions of poverty not only leading directly to disabilities, but also making life much harder for those who are born with or acquire disabilities through accidents or as a result of conflict. Add to these facts the issue of the perceived stigma attached not only to the person with a disability, but also their families, which can cause  parents to try and conceal their disabled children, and it is clear that life for a person with a disability in former conflict zones is very difficult indeed. The rehabilitation of children with conflict-induced disabilities needs to bear in mind a set of additional issues such as the context of poverty, social stigma, cultural values and traditions prevalent within the society under investigation. Moreover, as there are always many priorities for reconstruction in post-conflict affected environments, and people with disabilities and particularly children are far less likely to have access to decision making processes, means of production and financial capital, they tend to be further marginalized within society.

One further issue for people with disabilities in conflict zones is that they often become displaced from their villages and local communities, either forcibly or out of fear for their own safety and often end up in internal displacement camps, where conditions are often far from ideal to meet their needs. However, once the resettlement process is underway the devastation caused by the conflict in terms of the destruction of villages and infrastructure, often mean that people with disabilities are one of the hardest groups to re-settle. They also often meet other people with disabilities in the camps that enable them to achieve some sort of camaraderie, which is often preferable to the isolation they can feel in their own villages where they may be shunned or stigmatized by their acquired disability (Duerden, 2010).

Estimating accurate numbers for the disabled population in a given country in a post-conflict situation is often almost impossible. A lack of consistency in terminology and methodologies for data collection, cultural differences in definitions and concepts of disability, and lack of training or disability awareness amongst data collection staff will all affect the accuracy of the data. This is also compounded by some of the issues highlighted above regarding stigma and the hiding away of the people with disabilities, difficulties of researching in isolated (and sometimes dangerous) rural areas and the general administrative and bureaucratic chaos that follows a prolonged conflict situation. In short, life for children and youth with disabilities in a post-conflict environment often means marginalisation, exclusion, disparity, poverty and ostracisation. It is, therefore, very important for them to have opportunities to address these challenges. There is a growing body of evidence that sport may have an effective role to play as part of this process.  However, as pointed out above, there is a paucity of research in this area and it is, therefore, critical to explore possible approaches and methods for the potential use of sport in effectively helping to transform the lives of this marginalised group.

Bibliography

Coalter, F (2007) A wider social role for sport: who’s keeping the score? Routledge, UK.

Duerden, S (2010) Displacement limbo in Sierra Leone

(http://repository.forcedmigration.org/show_metadata.jsp?pid=fmo:5850) accessed 25-2-2013

Reilly, R (2010) Disabilities among refugees and conflict-affected populations (http://www.fmreview.org/disability/FMR35/08-10.pdf) accessed 25-2-2013

United Nations (undated) Factsheet on Persons with Disabilities.

(http://www.un.org/disabilities/default.asp?id=18) accessed 25-2-2013

The World Bank Group (2006) Govment bizness na wi bizness: Building demand for good governance and enhancing conditions for social accountability in Sierra Leone (http://siteresources.worldbank.org/INTRANETENVIRONMENT/Resources/244351-1222272730742/SL_ESW_Summary.pdf) accessed 25-2-2013

 

GBR Medals & Team sizes at summer Paralympic Games (1960-2012)

British Team Sizes by Games (Rome 1960 to London 2012)

 

Team Size

 

Men

Women

Total

Rome, 1960

38

13

51

Tokyo, 1964

52

18

70

Tel Aviv, 1968

50

22

72

Heidelberg, 1972

50

25

75

Toronto, 1976

68

22

90

Arnhem, 1980

75

32

107

New York, 1984

107/8*

52/3*

160

Stoke Mandeville, 1984

88

26

114

Seoul, 1988

178

63

241

Barcelona, 1992

155

51

206

Madrid, 1992

54

38

92

Atlanta, 1996

164

80

244

Sydney, 2000

139

75

214

Athens, 2004

99

67

166

Beijing, 2008

134

78

212

London, 2012

181

113

294

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* The name and gender of one cerebral palsied athlete in New York is currently unknown.

British Medals by Games and Gender (Rome 1960 – London 2012)

 

Men

Women

  Mixed**

Total

 

G

S

B

G

S

B

G

S

B

G

S

B

 
Rome, 1960

11

9

11

10

5

8

0

0

0

21

14

19

54

Tokyo, 1964

11

12

12

7

11

8

0

0

0

18

23

20

61

Tel Aviv, 1968

10

13

12

19

7

8

0

0

0

29

20

20

69

Heidelberg, 1972

6

7

12

10

7

9

0

1

0

16

15

21

52

Toronto, 1976

17

16

18

12

12

18

0

1

0

29

29

36

94

Arnhem, 1980

22

17

7

25

16

14

0

0

0

47

33

21

101

New York, 1984

37

41

46

43

42

38

0

1

2

80

84

86

250

Stoke Mandeville, 1984

16

14

17

11

14

9

1

1

0

28

29

26

83

Seoul, 1988

48

42

29

17

23

25

0

0

0

65

65

54

184

Barcelona, 1992

26

27

28

14

20

13

0

0

0

40

47

41

128

Madrid, 1992

2

2

4

0

2

1

0

0

0

2

4

5

11

Atlanta, 1996

21

24

24

18

18

17

0

0

0

39

42

41

122

Sydney, 2000

22

28

28

18

15

19

1

0

0

41

43

47

131

Athens, 2004

22

14

15

12

16

14

1

0

0

35

30

29

94

Beijing, 2008

27

19

18

13

10

12

2

0

1

42

29

31

102

London, 2012

15

20

22

17

23

20

2

0

1

34

43

43

120

 Total

313

305

303

246

241

233

7

4

4

566

550

540

1656

**Mixed refers to events or sports were medals were won by teams that included both men and women.

British medals by sport and gender (Rome 1960 – London 2012)

 

Men

Women

Mixed**

Total

 

G

S

B

G

S

B

G

S

B

G

S

B

 
Swimming

114

118

88

88

113

118

0

0

0

202

231

206

639

Athletics

105

95

106

82

65

52

0

0

1

187

160

159

506

Lawn Bowls

21

17

12

13

11

7

1

1

0

35

29

19

83

Cycling

18

13

5

10

3

2

0

0

0

28

16

7

51

Table Tennis

13

14

23

11

18

17

0

0

0

24

32

40

96

Equestrianism

6

3

1

14

10

7

4

0

0

24

13

8

45

Archery

5

7

9

9

12

11

0

1

0

14

20

20

54

WC Fencing

6

9

17

4

1

6

0

0

0

10

10

23

43

Shooting

2

5

6

6

4

5

0

0

0

8

9

11

28

Snooker

8

4

6

0

0

0

0

0

0

8

4

6

18

Pentathlon

2

1

3

3

1

4

0

0

0

5

2

7

14

Weightlifting

4

7

6

0

0

0

0

0

0

4

7

6

17

Powerlififting

2

2

3

2

0

1

0

0

0

4

2

4

10

Boccia

1

2

2

1

2

0

1

1

1

3

5

3

11

Judo

3

3

9

0

0

0

0

0

0

3

3

9

15

Rowing

1

0

0

1

0

0

1

0

1

3

0

1

4

WC Tennis

2

2

1

0

0

1

0

0

0

2

2

2

6

Dartchery

0

0

0

1

1

1

0

0

0

1

1

1

3

Sailing

0

0

0

1

0

1

0

0

0

1

0

1

2

WC Basketball

0

3

4

0

0

0

0

0

0

0

3

4

7

Volleyball (Standing)

0

0

0

0

0

0

0

1

0

0

1

0

1

Football

0

0

2

0

0

0

0

0

1

0

0

3

3

Total

313

305

303

246

241

233

7

4

4

566

550

540

1656

**Mixed refers to events or sports were medals were won by teams that included both men and women.

Great Britain has never won a medal in the following sports:

Basketball  (Intellectually Disabled)

Football 5-a-side (Blind)

Goalball

Sitting Volleyball

Wheelchair Rugby

Wrestling (Blind)

Fourth Commonwealth Paraplegic Games – Dunedin, New Zealand 1974

Confirmed Participating Nations        13 plus three invited individual athletes.
Confirmed Participating Athletes       229 (175 M, 54 W)
Number of Events                                      150
Opening Ceremony                                    Sunday 13th January (2.30pm)
Closing Ceremony                                      Saturday 19th January (7.50pm)
Officially Opened by                                 Sir Denis Blundell (Governor-General)
Stadium                                                          Caledonian Sports Ground
Flame Lit by                                                  No Flame
Athlete’s Oath                                              Jim Savage (New Zealand Team Captain)
Official’s Oath                                              None known
Mascot                                                            None known

Participating Nations (13): Australia, England, Fiji, Hong Kong, India, Jamaica, Kenya, Malaysia, New Zealand, Northern Ireland, Scotland, Singapore, Wales + three New Zealand based competitors competing by special invitation of the organising committee – T. Cullen, R. Porter and P. Read.

Confirmed Particpating Athletes (229):

No.

Surname First Name

Gender

Country

101

English P

F

AUS

102

Foley Pam

F

AUS

103

Freeman Tracey

F

AUS

104

Ireland Cherrie

F

AUS

105

Lenhard L

F

AUS

106

Milburn G

F

AUS

107

Ross M

F

AUS

108

Schreiber Elizabeth

F

AUS

109

Stokes J

F

AUS

110

Worley B

F

AUS

111

Barrett Ray

M

AUS

112

Bawden Kevin

M

AUS

113

Bennett D

M

AUS

114

Boulter Eric

M

AUS

115

Burt Peter

M

AUS

116

Conn Alan

M

AUS

117

Coombs Kevin

M

AUS

118

Ettridge Len

M

AUS

119

Fowler Roy

M

AUS

120

Giddy Terry

M

AUS

121

Harris G

M

AUS

122

Hind J

M

AUS

123

Hooper Gary

M

AUS

124

Ireland M

M

AUS

125

Jordan Robert

M

AUS

126

Kay D

M

AUS

127

Klein Eric

M

AUS

128

Lisle J

M

AUS

129

McIntyre Robert

M

AUS

130

McManus C

M

AUS

131

McMillan Bob

M

AUS

132

McPherson D

M

AUS

133

Marsh Peter

M

AUS

134

Martin John

M

AUS

135

Mason T

M

AUS

136

Mather Brown Bill

M

AUS

137

Moran K

M

AUS

138

Morrisson R

M

AUS

139

Patchett W

M

AUS

140

Patterson H

M

AUS

141

Pointer F

M

AUS

142

Ponta Frank

M

AUS

143

Renalson Vic

M

AUS

144

Russell Eric

M

AUS

145

Salvamini Vic

M

AUS

146

Sheil J

M

AUS

147

Simmons Noel

M

AUS

148

Soutar R

M

AUS

149

Thwaite Bruce

M

AUS

150

Watts I

M

AUS

         

175

Barnard Pam

F

ENG

176

Blackburn Jane

F

ENG

177

Bryant Caz

F

ENG

178

Buck Gwen

F

ENG

179

Coles Sheila

F

ENG

180

Cooper Marjorie

F

ENG

181

Haynes Sally

F

ENG

182

Jackson Diane

F

ENG

183

Laughton Jan

F

ENG

184

Mahoney L

F

ENG

185

Matthews Gill

F

ENG

186

Maughan Margaret

F

ENG

187

Orpwood Jenny

F

ENG

188

Smith Denise

F

ENG

189

Swann Janet

F

ENG

190

Terry Hazel

F

ENG

191

Ayscough Jeff

M

ENG

192

Bennett Brian

M

ENG

193

Cale David

M

ENG

194

Campbell John

M

ENG

195

Cathcart Ian

M

ENG

196

Chilcott John

M

ENG

197

Dickinson Brian

M

ENG

198

Ellis David

M

ENG

199

Gray J

M

ENG

200

Hepple Carl

M

ENG

201

Kelly Mike

M

ENG

202

Kinsella Gerry

M

ENG

203

Levick William

M

ENG

204

Lewis Phillip

M

ENG

205

Lindley S

M

ENG

206

McCranor Peter

M

ENG

207

       

208

Mills Gerry

M

ENG

209

Monoghan George

M

ENG

210

Parkin Ron

M

ENG

211

Parsons Bernard

M

ENG

212

Peat Colin

M

ENG

213

Rowe Ralph

M

ENG

214

Rowson Ian

M

ENG

215

Shelton Mike

M

ENG

216

Slattery J

M

ENG

217

Smith Ian

M

ENG

218

Swindlehurst Ginger

M

ENG

219

Taylor Tommy

M

ENG

220

Thomas Cyril

M

ENG

221

Thornton William

M

ENG

222

West Alan

M

ENG

223

White William

M

ENG

224

Willett Terry

M

ENG

225

Young John

M

ENG

         

230

Finau Willie

M

FIJ

231

Rosovaki Inoke

M

FIJ

232

Vakalagilagi Daniel

M

FIJ

         

235

Chin WL

F

HKG

236

Lai OL

F

HKG

237

So KM

F

HKG

238

Chan C

M

HKG

239

Chan PK

M

HKG

240

Chu SY

M

HKG

241

Kwok W

M

HKG

242

Lai SL

M

HKG

243

Lam CW

M

HKG

244

Lam YL

M

HKG

245

Lau S

M

HKG

246

Law LH

M

HKG

247

Lee YL

M

HKG

248

Leung J

M

HKG

249

Ng CH

M

HKG

250

Sze WH

M

HKG

251

Tang LC

M

HKG

252

       

253

Pektar M

M

IND

254

       

255

Bragg D

F

JAM

256

Lewis J

F

JAM

257

McPherson Nella

F

JAM

258

Morgan L

F

JAM

259

Mullings D

F

JAM

260

White O

F

JAM

261

Bryant A

M

JAM

262

Bruce F

M

JAM

263

McLeod L

M

JAM

264

Morgan Octavious

M

JAM

265

Reid P

M

JAM

266

Rowe M

M

JAM

267

Smith O

M

JAM

268

Spence C

M

JAM

269

Wright T

M

JAM

270

Philomena  

F

KEN

271

Britton John

M

KEN

272

Dhanji Z

M

KEN

273

Ithongo G

M

KEN

274

Kamaunganga C

M

KEN

275

Kamia M

M

KEN

276

Kipkamboi C

M

KEN

277

Kyania F

M

KEN

278

Mbuthia S

M

KEN

279

Migwalla J

M

KEN

280

Musyoki J

M

KEN

281

Wera J

M

KEN

         

285

Chan TS

M

MAS

286

Cheok KF

M

MAS

287

Jemiran A

M

MAS

         

290

Compton J

F

NZL

291

Douglas Joy

F

NZL

292

Fairhall Neroli

F

NZL

293

Gibbs Raylene

F

NZL

294

Harris Gaylene

F

NZL

295

Kissick Gabrielle

F

NZL

296

       

297

Prole Yvonne

F

NZL

298

Rimmer Eve

F

NZL

299

Williamson Betty

F

NZL

300

Bryant Gary

M

NZL

301

Chaffey S

M

NZL

302

Close Leo

M

NZL

303

Condon Graham

M

NZL

304

Creba Fred

M

NZL

305

Hannam Jack

M

NZL

306

Hynds Ross

M

NZL

307

Lean William

M

NZL

308

McCormick Keith F

M

NZL

309

Marett Graeme

M

NZL

310

Miller Dennis

M

NZL

311

Moore Doug

M

NZL

312

Nicholls C

M

NZL

313

Ngata Reuben

M

NZL

314

Pepperell Jim

M

NZL

315

Plessius William

M

NZL

316

Reid Ron

M

NZL

317

Savage Jim

M

NZL

318

Scott Stan

M

NZL

319

Shayler D

M

NZL

320

Tocker Bruce

M

NZL

321

Toye Eric

M

NZL

322

Wadley Ivan

M

NZL

         

325

Docherty A

F

IRL

326

Lewers Fran

F

IRL

327

Russell D

F

IRL

328

Wilson M

F

IRL

329

Gibson Jimmy

M

IRL

330

Jamison J

M

IRL

331

Young N

M

IRL

         

335

Anderson Barbara

F

SCO

336

Howie Barbara

F

SCO

337

Jones Maggy

F

SCO

338

Marr Maggie

F

SCO

339

Robertson Val

F

SCO

340

Bonnar Denis

M

SCO

341

Buchanan Jim

M

SCO

342

Clark John

M

SCO

343

Corrie Alan

M

SCO

344

Elliot M

M

SCO

345

Guthrie Tom S

M

SCO

346

Johnson G

M

SCO

347

McCreadie Mick

M

SCO

348

Rae I

M

SCO

349

Robertson John

M

SCO

350

Robertson John A

M

SCO

351

Robertson John G

M

SCO

352

Sanson Ron

M

SCO

353

Smith J

M

SCO

354

Stanton Peter

M

SCO

355

Ure J

M

SCO

356

Williams Derek

M

SCO

         

360

Tan Jee Keng Robert

M

SIN

361

Tanapal Frankie S

M

SIN

         

365

Anslow Gerald

M

WAL

366

Bloxsome I

M

WAL

367

Gronow John

M

WAL

368

Jenkins W

M

WAL

369

Knibbs C

M

WAL

370

Munkley Jim

M

WAL

371

Nash E

M

WAL

372

Phillips W

M

WAL

373

Rose R

M

WAL

374

Silva Paul

M

WAL

375

Smout G

M

WAL

376

Winters David

M

WAL

         

380

Cullen T

M

Invited

381

Porter R

M

Invited

382

Read P

M

Invited

Sports (12): Archery, Athletics, Dartchery, Lawn Bowls, Pentathlon (Archery, Athletics and Swimming Events), Shooting, Snooker, Swimming, Table Tennis, Weightlifting (Men Only), Wheelchair Basketball (Men Only), Wheelchair Fencing.

Impairment Groups (1): Spinal Cord Injuries.

Logo:

Dunedin Logo

Instead of the usual wheelchair javelin thrower used at the previous three Commonwealth Paraplegic Games the organizers in Dunedin chose a stylized wheelchair archer that looks very similar to a Maori carving with a ball made to look like a Kiwi bird.

The Games Venues:

Caledonian Sports Ground:    Athletics, Pentathlon, Wheelchair Basketball

Logan Park:                                   Archery, Dartchery, Lawn Bowls, Pentathlon, 

                                                            Slalom

Phys Ed School Gym:               Table Tennis, Wheelchair Basketball

University Union Hall :            Weightlifting, Wheelchair Fencing

Moana Pool:                                  Pentathlon, Swimming

St Kilda Indoor Rifle Range:  Shooting

RSA Billiard Room:                     Snooker

Otago Museum:                             Arts & Crafts Competition and Exhibition

The Outstanding Performers in Dunedin:

The most successful athlete in Dunedin amongst the men was P. Reid from Jamaica who won 4 gold and 1 silver medal in field events, pentathlon and swimming. Amongst the women the most successful athlete was Caz Bryant from England who won 5 gold, 1 silver and 1 bronze medal in fencing, field events, pentathlon, table tennis and track events.

Arts and Crafts Competition Winners:

Painting

1. M. Rinaldi (SCO)                                       Oil Painting “Heimaey”

2. C. Waghorn (NZL)                                    Oil Painting “Landscape”

3. V. Morrison (JAM)                                  Oil Painting “Landscape”

Sculpture

1. J. Laird (SCO)                                             “Horse” Stone Sculpture

2. J. Buchanan (SCO)                                   “Delinquent” Wood Sculpture

3. Dagoretti Children’s Centre (KEN)   “Lioness with its Cubs”

Crafts

1. A. Abdilla (MLT)                                       Knitted Woolen Shawl

2. B. Gouramah (MAU)                               Cross Stitch Blouse

3. W.H. Jones (NZL)                                     Leatherwork

Final Medal Table (Based upon available results)

 

G

S

B

Total

Australia

45

36

29

110

England

44

33

24

101

New Zealand

29

20

24

73

Jamaica

18

13

10

41

Scotland

10

21

22

53

Ireland

3

7

3

13

Wales

1

3

3

7

Hong Kong

0

4

5

9

Invitational Athletes

0

2

1

3

Kenya

0

2

1

3

Malaysia

0

2

1

3

Singapore

0

0

1

1

Fiji

0

0

0

0

India

0

0

0

0

 

150

143

124

417

Third Commonwealth Paraplegic Games – Edinburgh, Scotland 1970

Confirmed Participating Nations                    14

Participating Athletes (Unconfirmed)          197 (145 M, 52 W)

Confirmed Number of Events                          150     

Opening Ceremony                                    Sunday 26th July (2.00pm)

Closing Ceremony                                      Saturday 1st August

Officially Opened by                                 Rt Hon Edward Heath (Prime Minister)

Stadium                                                           Meadowbank

Flame Lit by                                                    No Flame

Athlete’s Oath                                               Scottish Team Captain

Official’s Oath                                                None Known

Mascot                                                              None Known

Participating Nations (14): Australia, Canada, England, Hong Kong, India, Jamaica, Malaysia, Malta, New Zealand, Northern Ireland, Scotland, Trinidad & Tobago, Uganda, Wales.

Participating Athletes (197):

Only results listing the first three in each event are currently available. The names listed below are from the Games programme. However, actual participation of each athlete cannot currently be confirmed.

No.

Surname First Name

Gender

Country

1

Kirby C

F

AUS

2

Lloydstrom Cherie

F

AUS

3

Michael L

F

AUS

4

Richards E

F

AUS

5

Stokes J

F

AUS

6

Barrett Ray

M

AUS

7

Brown A

M

AUS

8

Burt Peter

M

AUS

9

Cockerill A

M

AUS

10

Conn Alan

M

AUS

11

Cunningham Kevin

M

AUS

12

Fowler Roy

M

AUS

13

Giddy Terry

M

AUS

14

Hooper Gary

M

AUS

15

McIntyre Robert

M

AUS

16

McLucas A

M

AUS

17

Magennis Eric

M

AUS

18

Mather Brown William

M

AUS

19

Moretti Bruno

M

AUS

20

Martin John

M

AUS

21

Newton Jim

M

AUS

22

Ponta Frank

M

AUS

23

Rickards Cliff

M

AUS

24

Renalson Vic

M

AUS

25

Shirt B

M

AUS

26

Simmonds Jeff

M

AUS

27

Simmons Noel

M

AUS

28

Silever P

M

AUS

29

Salvermini Vic

M

AUS

30

South Tony

M

AUS

31

Soutar R

M

AUS

32

White R

M

AUS

33

Blair D

M

CAN

34

Blackburn Jane

F

ENG

35

Waller Phylis

F

ENG

36

Barnard Pam

F

ENG

37

Buck Gwen

F

ENG

38

Swann Janet

F

ENG

39

Finnegan Sheila

F

ENG

40

Gregory K

F

ENG

41

Haynes Sally

F

ENG

42

Hill Karen

F

ENG

43

Laughton Jan

F

ENG

44

Gibbs Magaret

F

ENG

45

Bryant Caz

F

ENG

46

Rock Pat

F

ENG

47

Jackson Diane

F

ENG

48

Heale L

M

ENG

49

Rowson Ian

M

ENG

50

White W

M

ENG

51

Maddison J

M

ENG

52

McInally G

M

ENG

53

James M

M

ENG

54

Swindlehurst Ginger

M

ENG

55

Bennett Brian

M

ENG

56

Moran Paddy

M

ENG

57

Craven Philip

M

ENG

58

Taylor Tommy

M

ENG

59

Hepple Carl

M

ENG

60

Thomas Cyril

M

ENG

61

Minchin Danny

M

ENG

62

Young John

M

ENG

63

Willett Terry

M

ENG

64

Dickinson Brian

M

ENG

65

Kinsella Gerry

M

ENG

66

Cathcart D

M

ENG

67

Ayscough J

M

ENG

68

Parkin Ron

M

ENG

69

Thompson Dick

M

ENG

70

Pickering David

M

ENG

71

Kelly Mike

M

ENG

72

Peat Colin

M

ENG

73

Rowe Ralph

M

ENG

74

West Alan

M

ENG

75

Bradshaw Stephen

M

ENG

76

Ellis David

M

ENG

77

Thornton William

M

ENG

78

Edwards K

M

ENG

79

Monoghan George

M

ENG

80

Fisher E

M

ENG

81

Lyall Paul

M

ENG

82

Mattick J

M

ENG

83

Cooper Marjorie

F

ENG

84

Shun Kar-See

M

HKG

85

Tse Tsun-Him

M

HKG

86

Petkar M

M

IND

87

Lewis J

F

JAM

88

Williams S

F

JAM

89

Meikle C

F

JAM

90

Rhone E

F

JAM

91

McPherson Nella

F

JAM

92

Long Derven

M

JAM

93

Graham Charles

M

JAM

94

Bryan A

M

JAM

95

Pearson D

M

JAM

96

Reid P

M

JAM

97

Gunter Stanley

M

JAM

98

Law O

M

JAM

99

Forrester Huntley

M

JAM

100

Reynolds Kenneth

M

JAM

101

Morgan Octavious

M

JAM

102

White O

M

JAM

103

Gan Kim Hwe

M

MAS

104

Miswan Buang

M

MAS

105

Tonna H

F

MLT

106

Micallef M

F

MLT

107

Markham C

M

MLT

108

Galea V

M

MLT

109

Camilleri J

M

MLT

110

Bugelli A

M

MLT

111

Portelli George

M

MLT

112

Micallef J

M

MLT

113

Miggiana C

M

MLT

114

Harris Gaylene

F

NZL

115

Pentecost Louise

F

NZL

116

Rimmer Eve

F

NZL

117

Brown Norman

M

NZL

118

Close Leo

M

NZL

119

Condon Graham

M

NZL

120

Curry Paul

M

NZL

121

Fattorini R

M

NZL

122

Lean William

M

NZL

123

Marett Graeme

M

NZL

124

Moore Doug

M

NZL

125

Ngata Reuben

M

NZL

126

Plessius William

M

NZL

127

Savage Jim

M

NZL

128

Doherty A

F

IRL

129

Wilson M

F

IRL

130

Russell D

F

IRL

131

Lewers Fran

F

IRL

132

Gibson Jimmy

M

IRL

133

Hughes John

M

IRL

134

Young N

M

IRL

135

Lucas E

M

IRL

136

Jamieson J

M

IRL

137

Hindshaw P

M

IRL

138

Mitchell Hilton

M

TRI

139

Bonnett Benjamin

M

TRI

140

Sekiwano S

M

UGA

141

Owani M

M

UGA

142

Opigo J

M

UGA

143

Rushton J

F

WAL

144

Silva P

M

WAL

145

Winters David

M

WAL

146

Rose R

M

WAL

147

Little A

M

WAL

148

Knibbs G

M

WAL

149

Brace J

M

WAL

150

Smart Terry

M

WAL

151

Jones D

M

WAL

152

Monkley J

M

WAL

153

White B

M

WAL

154

Anslow G

M

WAL

155

O’Brian D

M

WAL

156

Gronow D

M

WAL

157

Phillips Dudley

M

WAL

158

Davies M

M

WAL

159

Buchanan Jim

M

SCO

160

Corrie Alan G

M

SCO

161

Clark John C

M

SCO

162

Docherty J

M

SCO

163

Dodds D

M

SCO

164

Easton W

M

SCO

165

Forrester J

M

SCO

166

Guthrie Tom

M

SCO

167

Killin Tom

M

SCO

168

Johnson G

M

SCO

169

Laird Jim

M

SCO

170

McCairn T

M

SCO

171

McCreadie Mick

M

SCO

172

MacDonald N

M

SCO

173

Maguire J

M

SCO

174

Mercer D

M

SCO

175

Reid W

M

SCO

176

Robertson John

M

SCO

177

Robertson John A

M

SCO

178

Robertson John G

M

SCO

179

Sanson R

M

SCO

180

Simpson G

M

SCO

181

Smith J

M

SCO

182

Stanton Peter

M

SCO

183

Stimson L

M

SCO

184

Taylor R

M

SCO

185

Tees A

M

SCO

186

Ure J

M

SCO

187

Williams D

M

SCO

188

Anderson Barbara

F

SCO

189

Hale M

F

SCO

190

Hogg R

F

SCO

191

Howie Barbara

F

SCO

192

Jones M

F

SCO

193

Marr Maggie

F

SCO

194

Robertson M

F

SCO

195

Simpson L

F

SCO

196

Taylor M

F

SCO

197

Whytock L

F

SCO

Sports (11): Archery, Athletics, Dartchery, Lawn Bowls, Pentathlon (Archery, Athletics and Swimming Events), Shooting, Swimming, Table Tennis, Weightlifting (Men Only), Wheelchair Basketball (Men Only), Wheelchair Fencing.

Impairment Groups (1): Spinal Cord Injuries.

Logo:Edinburgh Logo

Maintaining the overall theme of a javelin thrower in a wheelchair the Scottish organizing committee adapted the logo to incorporate the Scottish emblem of a thistle.

The Games Venues:

Games Village (RAF Turnhouse):      Archery, Precision Javelin

Meadowbank Sports Complex:          All other sports including some archery

Royal Commonwealth Pool:                Swimming

Lochend Bowling Green:                        Lawn Bowls

Redcraig Shooting Range:                     Shooting

The Outstanding Performers in Edinburgh:

The best performer in Edinburgh in terms of gold medals won was C. Meikle from Jamaica who won 6 gold and 3 silver medals in athletics, slalom and swimming. The best male performer was Robert McIntyre from Australia who won 5 gold, 1 silver and 1 bronze medal, also in athletics, slalom and swimming. In terms of total medals won both Cherie Lloydstrom of Australia and Caz Bryant of England won 11 medals each including 5 gold medals each.

Arts and Crafts Competition and Exhibition:

At the Games in Scotland a competition and exhibition of arts and crafts was included in the programme, which took place in the Lecture Theatre at the Meadowbank Sports Centre.

Painting

1. G. Sebagala (UGA)

2. M. Rinaldi (SCO)

3. J. Farrugia (MLT)

Drawing

1. I. McIlwraith (SCO)

2. T-W. Wong (HKG)

3. J. Laird (SCO)

Sculpture

1. J. Laird (SCO)

2. T. Campbell (NZL)

3. D. Winters (WAL)

Crafts

1. M. Verzin (MLT)

2. O. Law (JAM)

3. L. Roberts (TRI)

Final Medal Table

 

Gold

Silver

Bronze

 
England

48

32

23

103

Australia

29

31

39

99

Scotland

27

29

21

77

Jamaica

25

14

10

49

New Zealand

12

14

4

30

Wales

5

6

2

13

Ireland

1

2

6

9

Uganda

1

1

0

2

India

1

0

0

1

Trinidad & Tabago

1

0

0

1

Malta

0

2

2

4

Malaysia

0

1

0

1

Canada

0

0

0

0

Hong Kong

0

0

0

0

 

150

132

107

389